Wydarzenie

Wspomnienia rysowane światłem

8 XII 2018, godz. 16.00-18.00

W sobotnie popołudnie spotkamy się w siedzibie Muzeum przy ul. Katowickiej 9, by zastanowić się nad miejscem fotografii w życiu dawniej i dziś.

Przyjrzymy się dokładniej fotografiom i historiom prezentowanym na wystawie „Pocztówki z podróży. Tyszan pamiątki z wędrówki w czasie i przestrzeni na stulecie odzyskania niepodległości”, by „żywych dowodach” zobaczyć jak zmieniały się techniki fotograficzne, czemu służyły zdjęcia i w jakich okolicznościach je wykonywano. W końcu przyjrzymy się współczesnym praktykom dokumentowania codzienności i nie tylko. Jak wiele robimy zdjęć? Czy istnieje coś, co mogłoby nas ograniczać? Gdzie przechowujemy „najmłodsze” zdjęcia?

Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku, zależy nam na wielopokoleniowej „burzy mózgów” i wielości perspektyw. Od bajtla po starzika, od dziecka po seniora, wtedy będzie to dopiero wyjątkowe spotkanie.

Prosimy, zabierzcie ze sobą ulubione fotografie, pudełka ze zdjęciami czy nawet całe albumy. Damy sobie radę także z pendrive’ami i zdjęciami zapisanymi w pamięci telefonów. Każdy będzie mógł opowiedzieć swoją historię.

Będzie także okazja do tworzenia wystawy, bowiem jest to działanie otwarte, wciąż żywe – będzie można zeskanować przyniesione zdjęcie, wydrukować, przyciąć reprodukcję i opatrzyć ją osobistą historią, a następnie umieścić na wystawie.

Prowadzenie: Anna Kura

Wstęp wolny. Nie ma konieczności rezerwacji miejsc.

 

Fot. Jakub i Katarzyna Kabus – Studio HoM Fotografia

 

  • Wspomnienia rysowane światłem