Zbiory
Dział Historii Miasta

Zaproszenie na studniówkę

1986 r.

MMTy/HM/1668
papier, druk, rękopis
wymiary: wys.: 11,7 cm, szer.: 14,7 cm
Dar

Zaproszenie na studniówkę w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach. Na pierwszej stronie druk ilustracji w kolorze brązowym, przedstawiającej stojących przed wejściem na salę młodego mężczyznę, prawdopodobnie ucznia, i trzech profesorów.
Uczeń stoi w lekkim ukłonie. Górna cześć jego ubioru z bufiastymi rękawami, dolna – krótkie zaokrąglone nogawice, pończochy i obuwie o ostrych nosach. Mężczyzna trzyma w jednej ręce nakrycie głowy, drugą ręką wskazuje wejście na salę.
Profesorowie ubrani w togi, na głowach mają czworokątne birety. Profesor stojący tuż przy wejściu na salę trzyma w rękach księgę do nauki języka łacińskiego (na okładce „LATINA”, czyli „ŁACINA” w języku łacińskim).
Na ścianie, przy której stoi uczeń, przymocowana jest tablica z napisem „STUDNIÓWKA”. Wejście na salę z otworem drzwiowym zakończonym półkolistym łukiem. W środku widoczne tańczące postacie. U góry z lewej strony napis „Zaproszenie”, nad otworem drzwiowym zawieszona tablica z napisem „100 DNI”.
Na wewnętrznych stronach druk ozdobną czcionką w kolorze zielonym cytatu Jana Kochanowskiego oraz tekstu zaproszenia na studniówkę (część tekstu w ozdobnej ramce). W wyznaczonym miejscu ręcznie wpisany rok 1986 oraz godzina 19.00. Niezapisane miejsce przeznaczone na imię i nazwisko osoby zapraszanej. Tekst ozdobiony z prawej i lewej strony motywami kwiatowymi.
Ostatnia strona zaproszenia bez druku.

Studniówka to bal przedmaturalny, który według tradycji powinien odbywać się około sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami. Udział w balu biorą uczniowie klas maturalnych oraz nauczyciele z osobami towarzyszącymi. Obowiązują stroje wieczorowe, a pierwszym tańcem jest polonez.
Dawniej studniówki były organizowane najczęściej w salach gimnastycznych szkół. Organizowano je wówczas skromniej. W latach 50. i 60. kończyły się około godziny 22. Po zdanej maturze organizowano bale maturalne zwane komersami – te trwały całą noc.
W Tychach wiele studniówek odbywało się w auli Szkoły Rzemiosł Budowlanych (obecnie Zespół Szkół nr 5 w Tychach). W latach 90. popularny stał się Dzień Maturzysty, organizowany w dniu studniówki. Uczniowie klas maturalnych, przebrani w różne stroje, zbierają groszowe datki jako wsparcie finansowe na studniówkę. W latach 90. na miejsce zabaw studniówkowych coraz częściej wybierano restauracje z dużymi salami tanecznymi, co dzisiaj jest praktykowane przez większość szkół średnich.

Agnieszka Ociepa-Weiss