Edukacja
WARSZTATY/ZAJĘCIA EDUKACYJNE

Przedszkole


Dzieci podczas warsztatów, zajęć edukacyjnych i spaceru poznają m.in. czym jest muzeum i jak działa, jakie zwierzęta-symbole można spotkać, spacerując po mieście, tradycyjne zwyczaje i obrzędy przodków praktykowane na Ziemi Pszczyńskiej i w okolicy oraz fascynujące opowieści o pochodzeniu chleba i zanurzą się w zapachu wsi, stworzą własną mozaikę, a także dowiedzą się, skąd wzięły się piłka i krążek, a nawet zbudują makietę piłkarskiego stadionu.

„Śladami tyskiego street artu” – spacer
Spacer w przestrzeni miasta dla najmłodszych miłośniczek i miłośników sztuki. Poznając budynek Teatru Małego oraz plan i historię rynku, dowiedzą się, jakie skarby kryje nasza tyska architektura. Spotkanie zakończy się w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach (Stary Magistrat), gdzie zobaczą archiwalne zdjęcia i zrealizują wspólną pracę plastyczną.
Podstawa programowa: wspieranie samodzielnej eksploracji świata; czytanie obrazów, wyodrębnianie i nazywanie ich elementów, nazywanie symboli i znaków znajdujących się w otoczeniu; rozróżnianie figur geometrycznych; opisywanie zabytków i pomników, czytanie prostych planów, interpretowanie map i wskazywanie kierunków, rozwijanie wyobraźni przestrzennej; rozwijanie postawy odpowiedzialności za kształtowanie ładu przestrzennego „małej ojczyzny”, własnego regionu i Polski, rozpoznawanie w terenie charakterystycznych obiektów i tych decydujących o atrakcyjności, identyfikowanie się z „małą ojczyzną”; przejawianie troski o pamiątki i zabytki historyczne.

czas trwania: 1,5 godz.
miejsce zbiórki: ul. ks. kard. A. Hlonda 1 (przed głównym wejściem do Teatru Małego), Tychy
prowadzi:
Natalia Sitko

 

„Dzieła sztuki: muzealne formy” – warsztaty
Zajęcia wprowadzające do tematu muzealnictwa, działów oraz zbiorów, którymi opiekuje się nasze tyskie muzeum. Dzięki formule ruchowo-tanecznej uczestniczki i uczestnicy będą mogli wcielić się w dzieła sztuki i poprzez zabawę dowiedzieć się więcej o historii Muzeum Miejskiego w Tychach.
Podstawa programowa: tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka; wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie; rozwijanie umiejętności uczestnictwa w kulturze.

czas trwania: 1 godz.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Natalia Sitko

 

„W przestrzeni miasta: zwierzęce muzeum” – warsztaty
Warsztaty dotyczące motywu zwierząt w architekturze i przestrzeni naszego miasta, ze szczególnym uwzględnieniem detalu architektonicznego i rzeźby. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się, co kryje w sobie osiedle A, poznają historię zwierzęcych rzeźb i tyskich fontann. Zajęcia ubogacone będą formą ruchowo-plastyczną, podczas której będziemy się bawić w „zwierzęce muzeum”. Wspólnie wejdziemy w świat sztuki i abstrakcji.
Podstawa programowa: tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka; wyrażanie ekspresji twórczej podczas czynności konstrukcyjnych, plastycznych i zabawy; dostrzeżenie, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawianie w stosunku do nich życzliwości i troski; rozwijanie wrażliwości na wszelkie przejawy życia.

czas trwania: 1 godz.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Natalia Sitko

 

„Mozaika – piękno całości z różności” – warsztaty
Nasze miasto Tychy może pochwalić się wieloma pięknymi mozaikami, które wciąż pełnią dekoracyjną funkcję. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy zajęć usłyszą o historii tej techniki malarskiej na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, kiedy miasto zaczęło rozbudowywać się na dobre. Zainspirowani archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach sami stworzą własne mozaiki z papieru i innych elementów plastycznych.
Podstawa programowa: rozwijanie sprawności małej motoryki; dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania; tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną; poznawanie ważnych i ciekawych miejsc w swojej miejscowości.

czas trwania: 1–1,5 godz.
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzi: Natalia Sitko

 

„Zwyczaje naszych przodków” – warsztaty
Przybliżenie tradycyjnych zwyczajów i obrzędów przodków praktykowanych na Ziemi Pszczyńskiej i w okolicy. Efektem będzie stworzenie jednego z wybranych wytworów lokalnej kultury – w zależności od obecnej pory roku – może to być zarówno piękna wielkanocna palma, czy misternie zdobiona gwiazda kolędnicza. Urozmaiceniem będzie opowieść o postaciach nadprzyrodzonych, o których historie opowiadali swoim dzieciom rodzice z okolicznych wsi.
Podstawa programowa: tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania; tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną.

czas trwania: 1 godz.
miejsce:
Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą:
Natalia Sitko i Jakub Skucha

 

„Rzecz o chlebie” – zajęcia edukacyjne
Skąd bierze się zboże? Jakie są jego rodzaje? Kiedy powstaje z niego mąka? Na te i inne pytania odpowiemy podczas fascynującej opowieści o pochodzeniu chleba. Pokażemy, jak wyglądały pierwsze wypieki na naszych ziemiach, narzędzia służące do obróbki zboża, a także przeprowadzimy degustację różnych rodzajów chleba, opowiadając o jego znaczeniu w lokalnej diecie i kulturze.
Podstawa programowa: wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata; wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

czas trwania: 1 godz.
miejsce:
Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą:
Natalia Sitko i Jakub Skucha

 

„Pachnące oblicza wsi” – zajęcia edukacyjne
Wieś to nie tylko zapachy kojarzące się z hodowlą zwierząt – w przeszłości była to równie często woń zebranej słomy czy suszącego się siana. Wokół wsi rozpościerały się również kwietne łąki, szczególnie na obszarach odpoczywających w danym roku od uprawy roli. Uczestniczki i uczestnicy nauczą się rozpoznawać te, jak i pozostałe zapachy wiejskiego życia, w tym również warzywa, owoce i zioła.
Podstawa programowa: tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego.

czas trwania: 1 godz.
miejsce:
Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
prowadzą:
Natalia Sitko i Jakub Skucha

 

Skąd się wzięły piłka i krążek?” – zajęcia edukacyjne
O historii sportu i idei współzawodnictwa w ramach obowiązujących przepisów. Przybliżenie podstawowych pojęć i reguł w sporcie na podstawie dwóch najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Tychach – piłki nożnej i hokeja na lodzie. Będzie o tym, jak zmieniał się sprzęt sportowy na przestrzeni lat i o granicach ludzkich możliwości. Uzupełnieniem lekcji jest zwiedzanie multimedialnej wystawy stałej „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.
Podstawa programowa: poznanie znaczenia ruchu w procesie utrzymania zdrowia; znajomość podstawowych przepisów wybranych sportowych i rekreacyjnych gier zespołowych; uświadomienie znaczenia systematyczności i wytrwałości w wykonywaniu ćwiczeń.

czas trwania: 1 godz.
miejsce: Tyska Galeria Sportu (Stadion Miejski Tychy), ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzi: Kamil Hajduk

 

„Budujemy piłkarskie stadiony– warsztaty architektoniczne
Warsztaty łączące wiedzę o sportowych arenach z zajęciami plastycznymi. W budowie makiety stadionu z atrakcyjnym zapleczem: parkingami, placami gier i zabaw, itp. pomocne będą wyświetlane na dużym ekranie zdjęcia. Stawiamy na zabawę, ale będzie to również wyzwanie logistyczne i okazja do poznania specyfiki obiektów sportowych. Uzupełnieniem spotkania będzie seans filmowy i zwiedzanie multimedialnej wystawy stałej„Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”.
Podstawa programowa:
rozwijanie sprawności małej motoryki, uczenie się dbałości o zdrowie, uczenie się tworzenia własnych prac artystycznych; rozumienie związku aktywności fizycznej ze zdrowiem, kształtowanie postawy świadomego uczestniczenia uczniów w różnych imprezach sportowo-rekreacyjnych i masowych zawodach.

czas trwania: 1,5 godz.
miejsce:
Tyska Galeria Sportu (Stadion Miejski Tychy), ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzą:
Kamil Hajduk i Natalia Sitko

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach


Warning: getimagesize(): Filename cannot be empty in /alt/home/webmaster.info-partner/html/test_muzeum/wp-content/themes/mmtychy/mmtychy-postedu.php on line 77
  • Przedszkole

Godziny

spacer i warsztaty/zajęcia edukacyjne można zamówić we wcześniej wspólnie ustalonym terminie, z wyprzedzeniem minimum tygodnia

Prowadzący

Kamil Hajduk
Natalia Sitko
Jakub Skucha

Opłaty

150 zł (dla osób ze szczególnymi potrzebami: bezpłatne)
maksymalna liczba uczestniczek i uczestników to 30 osób

Zapisy

Dział Edukacji i Promocji

warsztaty/zajęcia edukacyjne w Starym Magistracie:
Natalia Sitko: 32 327 18 20–22, wew. 24 lub 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl

warsztaty/zajęcia edukacyjne w Tyskiej Galerii Sportu:
Kamil Hajduk: 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl