wernisaż

Garden party – irysy Doroty Wejchert

otwarcie wystawy

20 IX 2024, godz. 18.00-20.00

Wystawa prezentuje prace malarskie Doroty Wejchert – artystki, prywatnie córki Hanny i Kazimierza Wejchertów (głównych projektantów Miasta Tychy). Jej malarstwo związane jest z pięknem natury.
  1. Irysy w twórczości artystycznej Doroty Wejchert
  2. Słynne irysowe „Garden party” organizowane przez Kazimierza Wejcherta
  3. Więcej informacji o Dorocie Wejchert
  4. Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)
  5. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Irysy w twórczości artystycznej Doroty Wejchert

Jak pisze o sobie sama artystka: „Wychowałam się w ogrodzie”. To tam, w malowniczym zakątku w Tychach, zaprojektowanym przez Kazimierza Wejcherta, rosły irysy. Właśnie te kwiaty – hodowane przez lata i przywożone z całego świata – stały się inspiracją jej twórczości artystycznej. Irysy przedstawia w realistycznych akwarelach, a także w pracach na pograniczu abstrakcji. Z kolei technika, polegająca na połączeniu akwareli z ekoliną, pozwala opowiedzieć artystce o gorzko-słodkim zapachu kwiatów i ich krótkim czasie kwitnienia.

Słynne irysowe „Garden party” organizowane przez Kazimierza Wejcherta

Dla samego Kazimierza Wejcherta irysy były swoistym pretekstem do spotkań – z rodziną i z przyjaciółmi. Odbywały się one corocznie w maju lub w czerwcu – w czasie kwitnienia tych kwiatów, którymi fascynował się ten architekt i urbanista. Spotkania te miewały różne nazwy – np. „Irys-party”, „Irys-show”, czy „Garden party”. Śladem po nich są chociażby zaproszenia, listy i fotografie – wypełniają albumy rodzinne, znajdujące się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach. I to te cenne pamiątki korespondować będą na wystawie z pracami artystki.

Więcej informacji o Dorocie Wejchert

Dorota Wejchert to absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obroniła tytuł doktora nauk technicznych. Bohaterami jej dyplomowej wystawy i aneksu z malarstwa u prof. Grzegorza Pabla na warszawskiej ASP były właśnie irysy. Przez lata przekazywała swoją wiedzę jako wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie kontynuuje karierę akademicką, pełniąc funkcję wykładowczyni na Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jako artystka stworzyła wiele autorskich, innowacyjnych programów związanych z edukacją artystyczną, np. dla przedszkolaków („Zmyślne ręce” i „Arte-Gra”), czy dla uczennic i uczniów szkół podstawowych („Dzień sztuki”) oraz dla licealistek i  licealistów („Świętowanie”). Podyplomowe studia arteterapii na Uniwersytecie Warszawskim poszerzyły zainteresowania artystki o terapeutyczne działanie sztuki.
Jej malarstwo związane jest z pięknem natury, pejzażem i kwiatami. Podczas licznych wystaw prezentowała prace w technice akwareli i suchej pasteli: „Zairysowanie” (czerwiec 2017), „Pastelowe pejzaże” (maj 2019), „Kwiaty” (październik 2020), „Sztuka i terapia” (listopad 2021).

dowiedz się więcej o wystawie czasowej „Garden party – irysy Doroty Wejchert”

dowiedz się więcej o projekcie „Cyfrowe albumy architektów Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta z lat 1948–1994”

Szczegóły (miejsce, zapisy i wstęp)

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl

fot. akwarela autorstwa Doroty Wejchert

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

• Garden party – irysy Doroty Wejchert

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
od 20 września 2024 roku

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
sobota, niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia, a także 1–3, 5 i 30 maja oraz 15 sierpnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl