ogłoszenie

Muzeum Miejskie w Tychach wznawia działalność

Ponownie dostępne od 5 maja 2021 roku

5 V 2021-14 V 2021

W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów o zniesieniu niektórych ograniczeń związanych ze stanem epidemii oraz komunikatem o wznowieniu działalności muzeów i galerii sztuki, informujemy o ponownym otwarciu dla zwiedzających Muzeum Miejskiego w Tychach. Tyska Galeria Sportu pozostaje niedostępna dla zwiedzających.

Na takie wieści czekaliśmy – nareszcie możemy ogłosić, że wracamy po dwóch trzech miesiącach rozłąki! Od środy, 5 maja 2021 roku, wraca możliwość stacjonarnych zakupów wydawnictw i gadżetów Muzeum Miejskiego w Tychach (więcej informacji: zamowienia@muzeum.tychy.pl. Więcej informacji o dostępnej ofercie wydawnictw i gadżetów). Od środy, 5 maja, do czwartku, 13 maja 2021 roku, Muzeum Miejskie w Tychach i Tyska Galeria Sportu będą realizować działania muzealne bez bezpośredniego kontaktu z publicznością. Pierwsze takie spotkanie online już 6 maja 2021 roku (czwartek), o godz. 18.00 – gościem spotkania „Legenda Kazimierza Górskiego”, będzie reporter i autor książek Mirosław Wlekły, a poprowadzi je Piotr Zawadzki. Więcej informacji o spotkaniu online

Do odwiedzin Muzeum Miejskiego w Tychach zachęcamy od piątku, 14 maja 2021 roku. Tego dnia zaprezentujemy nową wystawę „Księżniczki i dziewczyny”. Ekspozycja, której kuratorami są historycy sztuki: dr hab. Irma Kozina i dr Patryk Oczko, zaprezentuje współczesne artystki twórczo związane z naszym regionem, pracujące w różnym medium (malarstwo, grafika, projektowanie ubioru, projektowanie graficzne, film dokumentalny). Są wśród nich: Anita Baenisch–Juda, Judyta Bernaś, Agnieszka Cieślińska–Kawecka, Dorota Hadrian, Ewa de Iulis Błaszak, Ilona Kanclerz, Weronika Siupka, Sybilla Skałuba, Monika Starowicz, Agata Szymanek, Ewa Zawadzka i Joanna Zdzienicka–Obałek. Artystki podjęły swoiście pojmowany dialog z historią, składając swoją twórczością hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku. Wśród nich znajdziemy przedstawicielki arystokracji (Daisy Hochberg von Pless) i wielkich śląskich rodów przemysłowców (Waleska von Tiele–Winckler, Matka Ewa von Tiele–Winckler, La Païva – Blanka Henckel von Donnersmarck, Fryderyka Karolina von Reden, Joanna von Schaffgotsch), powojenne tyskie architektki (Hanna Adamczewska–Wejchert i Maria Czyżewska „Murka”), jak i wybitne naukowczynie (noblistka Maria Goeppert–Mayer) i artystki (aktorka Aleksandra Śląska, kostiumolożka Barbara Ptak). Będzie możliwe indywidualne zwiedzanie wystawy oraz w grupach liczących nie więcej niż 5 osób.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

Muzeum Miejskie w Tychach (Stary Magistrat), pl. Wolności 1:
od 5 do 13 maja 2021 roku:
poniedziałek–piątek: 8.00–16.00
od 14 maja 2021 roku:

wtorek, środa: 9.00–15.00
czwartek, piątek i sobota: 10.00–19.00

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

• Muzeum Miejskie w Tychach wznawia działalność