ogłoszenie

Praktykuj w Muzeum!

13 II 2024-29 II 2024

Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje praktykantki lub praktykanta do Działu Historii Miasta w ramach edycji wiosennej programu „Praktykuj w kulturze”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Ciekawi Cię, jak wygląda „od kuchni” praca w instytucji kultury? Studiujesz i zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej? Chcesz zmierzyć się z nowymi ciekawymi zadaniami, zweryfikować własne umiejętności i zobaczyć, „czym to się je”? Zgłoś się na staż i spróbuj pracy w Muzeum.

Jeśli interesują Cię lokalne mikroopowieści uczestniczek i uczestników ważnych wydarzeń historycznych i społecznych, które uzupełniają szerszy obraz wielkiej historii o nieznane szczegóły, bądź piszesz pracę dyplomową o historii Tychów i regionu albo życiu codziennym tego obszaru lub historii sztuki czy historii architektury i ciekawi Cię metoda historii mówionej, a do tego masz w sobie pokłady cierpliwości, zgłoś się na staż!

Prestiżowy program „Praktykuj w kulturze” (dawniej „Staże w instytucjach kultury”) umożliwia studentkom i studentom oraz absolwentkom i absolwentom zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego, a organizacjom pozyskanie członkiń i członków do swoich zespołów. Narodowe Centrum Kultury już od kilkunastu lat łączy instytucje kultury z całej Polski ze studentkami i studentami oraz absolwentkami i absolwentami kierunków humanistycznych, społecznych i artystycznych, którzy chcą zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie w sektorze kreatywnym, nawiązać nowe kontakty i mieć możliwość nauki konkretnych narzędzi. Program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem instytucji i osób studiujących – to setki opublikowanych ofert, z których skorzystały setki praktykantek i praktykantów!

Dział Historii Miasta to jeden z działów merytorycznych Muzeum Miejskiego w Tychach. Gromadzi eksponaty związane z historią Tychów i Górnego Śląska. Spośród kilku tysięcy obiektów warto wymienić bogate kolekcje sztandarów, pocztówek z końca XIX i początku XX wieku, projektów tzw. Nowych Tychów oraz dokumentów związanych z życiem codziennym osób mieszkających w Tychach. Dział prowadzi badania naukowe dotyczące historii Tychów ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak: historia wielopokoleniowych rodzin tyskich, budowa tzw. Nowych Tychów, ważne dla historii Tychów postacie i miejsca. Rezultaty prac Działu pokazywane są na czasowych wystawach w muzeum i w plenerze, a także prezentowane podczas wykładów. Działalność edukacyjna Działu to lekcje muzealne o historii Tychów i roli muzeum we współczesnym świecie oraz spacery po Tychach i terenowe gry miejskie. Dział organizuje również spotkania z pracownikami naukowymi specjalizującymi się w historii Śląska, a także z pasjonatami lokalnej historii. Realizuje też działania związane z historią mówioną, prowadząc projekt dotyczący Fabryki Samochodów Małolitrażowych Zakład nr 2 w Tychach, podsumowujący 50 lat działalności tego przedsiębiorstwa, które nadało kształt południowej części miasta Tychy – zwieńczeniem będą publikacja (planowane wydanie na początku 2025 roku) i wystawa (eksponowana od września 2025 roku).

 

więcej o działaniach wokół 50 lat z Fabryką Samochodów Małolitrażowych w Tychach

 

Podstawowe kryteria naboru praktykantek i praktykantów:

  • studentki lub studenci od drugiego roku studiów licencjackich, studiów magisterskich, studentki lub studenci studiów podyplomowych, studiów artystycznych, społecznych lub humanistycznych oraz absolwentki lub absolwenci tych studiów;
  • wiek do 30 roku życia;
  • bardzo dobra organizacja pracy i życzliwość w kontaktach z ludźmi;
  • spełnienie dodatkowych warunków określonych przez instytucję przyjmującą np. znajomość języków obcych, obsługa komputera, prawo jazdy itp.

 

Termin praktyki: od 27 lutego do 30 czerwca 2024 roku.
Długość praktyki: 240 godzin. Faktyczna długość praktyk będzie ustalona bezpośrednio pomiędzy praktykantką lub praktykantem a instytucją przyjmującą (opiekunką praktyk) i będzie uzależniona od możliwości i potrzeb Muzeum oraz od harmonogramu zajęć praktykantki lub praktykanta w ciągu roku.
Tryb: praktyka tylko w tygodniu (5 dni roboczych). Tryb realizacji praktyk będzie wynikał z bezpośrednich ustaleń między praktykantką lub praktykantem a Muzeum (opiekunką praktyk).
Zakres obowiązków: Poprawna transkrypcja nagrań/wywiadów oraz pomoc przy pozostałych pracach związanych z realizacją działań historii mówionej oraz prace z obiektami muzealnymi (pomoc w przygotowywaniu pod względem merytorycznym, zabezpieczaniu, przepakowywaniu w materiał bezkwasowy, tworzeniu kart obiektów w systemie zarządzania zbiorami muzealnymi „Muzeo”), a także współpraca przy działaniach edukacyjnych dotyczących wystaw.
Cel praktyki: Zapoznanie się z metodą historii mówionej, zdobycie wiedzy na temat prowadzonych przez Muzeum Miejskie w Tychach badań z tego zakresu. Praktykantka lub praktykant weźmie aktywny udział w tworzeniu przyszłej publikacji Muzeum Miejskiego w Tychach, podsumowującej ten etap badań. Pozna też specyfikę pracy w muzeum miejskim i Dziale Historii Miasta.
Preferowane kierunki studiów: antropologia, dziennikarstwo, filologia polska, historia, historia sztuki, komunikacja społeczna, kulturoznawstwo, socjologia lub pokrewne.
Dodatkowe wymagania: biegłe posługiwanie się pakietem MS Office (Word), cierpliwość, dokładność, rzetelność, systematyczność, mile widziana bardzo dobra organizacja pracy, zaangażowanie w powierzone zadania oraz otwartość na współpracę z ludźmi 🙂
Inne: Praktyka bezpłatna. W przypadku odbywania praktyk poza miejscem zamieszkania praktykantki lub praktykanci samodzielnie pokrywają także koszty zakwaterowania.
Zgłoszenia: od 13 do 29 lutego 2024 roku. Praktykantki i praktykanci zgłaszać się mogą poprzez portal Pracuj w kulturze (biały panel Szukaj oferty), uzupełniając dane po kliknięciu przycisku APLIKUJ pod wybraną ofertą praktyk. Zgłoszenie trafia bezpośrednio do instytucji oferującej praktyki.

 

więcej informacji o programie „Praktykuj w kulturze”

pełna treść ogłoszenia

 

informacje:
Agata Berger-Połomska (Dział Historii Miasta):
32 327 18 20–21, wew. 30, a.berger@muzeum.tychy.pl

 

fot. Artur Pławski

  • Praktykuj w Muzeum!

Miejsce

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne


W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl