Konkurs

Silesia Incognita 2023

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie

7 II 2023-3 VI 2023-11.00

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Baby, chopy a bajtle, kere przajōm naszymu hajmatowi!

Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze Szkołą Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach organizuje siódmą edycję Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Zwycięzcy i zwyciężczynie, dzięki patronowi honorowemu – Łukaszowi Kohutowi, posłowi do Parlamentu Europejskiego IX kadencji – pojadą do Parlamentu Europejskiego. Na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska czekamy do 12 kwietnia 2023 roku.

 

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”?

Śląsk wciąż pozostaje niezwykłym miejscem w skali świata, a jego odkrywanie jest niekończącą się przygodą. Konkursem chcemy upowszechniać wiedzę na temat historii i kultury Śląska, wzbudzać zainteresowanie młodzieży dziejami i kulturą regionu śląskiego, a także zachęcać do dalszych samodzielnych poszukiwań oraz przedstawiać nowoczesne metody prezentowania dziedzictwa regionalnego i podnosić umiejętności uczniów i uczennic związane z wykorzystaniem nowych technologii, znajdowaniem, selekcją i prezentacją informacji.

Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy uczniów i uczennice starszych klas szkół podstawowych (VI–VIII) z województwa śląskiego. Czekamy na zgłoszenia dwuosobowych drużyn i ich prac konkursowych poświęconych wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Eliminacje polegają na przygotowaniu pracy konkursowej (w formie np. prezentacji, filmu, reportażu, fotoreportażu lub miniprzewodnika) poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska. Natomiast podczas finału ocenie podlega wiedza autorów i autorek 30 najwyżej ocenionych prac konkursowych – podczas zmagań finałowych czekają zawsze nowe konkurencje, gwarantujące jeszcze więcej emocji. Finał konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędą się 3 czerwca 2023 roku w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach – Tyskiej Galerii Sportu na Stadionie Miejskim w Tychach.

Czwarty raz patronat honorowy nad konkursem objął Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, a patronem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach. Wśród jurorów i jurorek znaleźli się: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Warto, bo nagroda główna, ufundowana przez patrona honorowego to wyjazd zwycięskiej drużyny do Parlamentu Europejskiego! Na pozostałych finalistów i finalistki czekają również inne atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karty podarunkowe. Dodatkowo konkurs znajduje się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym w roku szkolnym 2022/2023. Nie tylko dlatego warto poznawać naszą Małą Ojczyznę i jej tajemnice, co sprawia wiele radości.

Dziękujemy drużynom oraz nauczycielkom–opiekunkom i nauczycielom–opiekunom za wszystkie prace. W VII edycji na konkurs wpłynęło 31 zgłoszeń drużyn z 23 szkół z 15 miejscowości: 62 uczennic i uczniów przygotowanych przez 24 nauczycielki/nauczycieli, z czego 7 nauczycielek/nauczycieli przygotowało więcej niż jedną drużynę! Uczennice i uczniowie oraz nauczycielki i nauczyciele zgłosili się z: Bytomia (1 drużyna z 1 szkoły), Gliwic (4 drużyny z 2 szkół), Gogołowej (2 drużyny z 1 szkoły), Grodźca (1 drużyna z 1 szkoły), Jastrzębia-Zdroju (2 drużyny z 1 szkoły), Katowic (5 drużyn z 4 szkół), Łazisk Górnych (1 drużyna z 1 szkoły), Marklowic (1 drużyna z 1 szkoły), Międzyrzecza (1 drużyna z 1 szkoły), Mikołowa (1 drużyna z 1 szkoły), Rybnika (4 drużyny z 3 szkół), Siemianowic Śląskich (3 drużyny z 2 szkół), Świętochłowic (1 drużyna z 1 szkoły), Tychów (2 drużyny z 2 szkół) i Wieszcząt (2 drużyny z 1 szkoły).

 

Wyniki pierwszego etapu.
Do finału konkursu zakwalifikowali się uczennice i uczniowie, którzy przygotowali poniższe prezentacje (lista prezentacji w kolejności od tych, które uzyskały najwyższą punktację):
1/ „Chleba naszego powszedniego… tradycje w naszych śląskich domach”: Agata Oślizlok i Małgorzata Wita (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Gogołowej / 30 pkt.
2/ „Bohater >>z alei<<”: Patrycja Skórzańska i Ada Wróżek (nauczycielka: Izabela Szklanny) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna z Oddziałami Integracyjnymi w Jastrzębiu-Zdroju / 27,5 pkt.
3/ „STRACH time”: Martyna Jurek i Karol Motyka (nauczycielka: Ewelina Kutaś) ze Szkoły Podstawowej nr 38 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Nowary w Zespole Szkół nr 11 w Katowicach / 27,5 pkt.
4/ „Otto Stern – noblista z Żor”: Bartosz Janyga i Antoni Miłowski (nauczyciel: Franciszek Podleśny) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku / 27,5 pkt.
5/ „Sztolnia Królowa Luiza”: Joanna Ajdukiewicz i Franciszek Ulbrich (nauczycielka: Agnieszka Jarnutowska) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 27,25 pkt.
6/ „Dzieje Śląska. Marsz śmierci”: Natalia Cholewa i Malika Khelouf (nauczycielka: Karolina Śnieg) ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Mikołowie / 27,25 pkt.
7/ „Zwykłe wsie, niezwykłe historie”: Piotr Biesok i Nikodem Stompor (nauczycielka: Lucyna Wałach) ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu / 27 pkt.
8/ „Ks. Antoni Korczok”: Emilia Mazgaj i Julia Mogalla (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach / 27 pkt.
9/ „Zamek Piastowski w Gliwicach”: Nina Ciążyńska i Lena Jankowska (nauczycielka: Agnieszka Jarnutowska) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 26,75 pkt.
10/ „Tajemniczy Muszkieter z Górnego Śląska”: Karol Firlus i Karol Redzik (nauczycielki: Danuta Gilner i Ewa Wolska) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych / 26,75 pkt.
11/ „Myslovitz”: Iga Majos i Zofia Mysiak (nauczyciel: Damian Dobrosielski) ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. św. Barbary w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Katowicach / 26,5 pkt.
12/ „Prof. Rudolf Ranoszek. Człowiek – Uczony – Badacz”: Jan Jastrzębski i Aureliusz Szydłowski (nauczyciel: Paweł Czarnuch) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ludwika Jerzego Kerna z Oddziałami Integracyjnymi w Jastrzębiu-Zdroju / 26 pkt.
13/ „SPODEK”: Mateusz Lalik i Dominik Pieczyrak (nauczyciel: Tomasz Nawrat) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jerzego Ziętka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Katowicach / 26 pkt.
14/ „Ignacy czy Hoyma”: Jan Leśny i Błażej Wawoczny (nauczycielka: Joanna Pawlak-Tracz) ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Rymera w Rybniku / 25,75 pkt.
15/ „Edward Biesok”: Szymon Broda i Filip Kamiński (nauczycielka: Agnieszka Kukioła) z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu / 25,5 pkt.
16/ „Browar Książęcy w Tychach”: Sebastian Świder i Hubert Tomkiewicz (nauczyciel: Marek Kozłowski) ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Gustawa Morcinka w Tychach / 25,5 pkt.
17/ „Dawid Tomala – Ślązak, który został mistrzem olimpijskim”: Bartosz Frankiewicz i Piotr Skrobisz (nauczyciel: Damian Dobrosielski) ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13 w Katowicach / 25,25 pkt.
18/ „Tragedia Górnośląska”: Tomasz Klimek i Karol Machulik (nauczycielka: Monika Brząkalik) ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika-Chwałowic w Rybniku / 25 pkt.
19/ „Marta Świstun (Kubisz)”: Lena Pakieła i Nina Rak (nauczycielka: Dagmara Skowron) ze Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach / 25 pkt.
20/ „Dziewięciu z >>Wujka<<, czyli tragiczna w skutkach pacyfikacja”: Inga Dziadoń i Kinga Gacka (nauczycielka: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej „Don Bosko” w Świętochłowicach / 24,75 pkt.
21/ „Orkiestry górnicze na Śląsku”: Karolina Wita i Zuzanna Wziętek (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Gogołowej / 24,75 pkt.
22/ „Ignatz Hakuba – bytomski przemysłowiec i filantrop”Natalia Klemens i Artur Kowalski (nauczyciel: Paweł Matonia) ze Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego w Bytomiu / 24,25 pkt.
23/ „Kościół w Bielowicku”Stanisław Cempiel i Igor Macura (nauczycielka: Dagmara Skowron) ze Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach / 24 pkt.
24/ „Siemianowice Śląskie. Miasto Wojciecha Korfantego”: Wiktoria Roncoszek i Julia Wypych (nauczycielka: Marzena Doering) ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Bolesława Prusa w Siemianowicach Śląskich / 23,75 pkt.
25/ „Osiedle Nikiszowiec”: Filip Jarząbek i Dawid Szatkowski (nauczyciel: Damian Dobrosielski) ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 13 w Katowicach / 23,5 pkt.
26/ „Pałac Rheinbabenów”: Jakub Filipiak i Karolina Soduś (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 23 pkt.
27/ „Straszki”: Benedykt Grinspek i Mateusz Marek (nauczycielka: Monika Brząkalik) ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika-Chwałowic w Rybniku / 23 pkt.
28/ „Regina Lipecka”: Sonia Nieć i Weronika Steć (nauczycielka: Bożena Grzyś) ze Szkoły Podstawowej 17 w Tychach / 23 pkt.
29/ „Historia parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Siemianowicach Śląskich”: Paulina Dżuman i Igor Korzeniowski (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 22,25 pkt.
30/ „Radiostacja Gliwicka”: Zuzanna Borth i Laura Urbanek (nauczyciel: Grzegorz Koniczek) ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach / 21,25 pkt.
31/ „Szwarne i mądre dziołchy i chopy ze Śląska”: Julia Wala i Antoni Zawiasa (nauczyciel: Jarosław Musiolik) ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Marklowicach / 21 pkt.

pełna lista wyników pierwszego etapu

 

Wyniki konkursu:
I miejsce: Bartosz Janyga
i Antoni Miłowski (nauczyciel: Franciszek Podleśny) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Rybniku / 31 pkt.
II miejsce: Mateusz Lalik
i Dominik Pieczyrak (nauczyciel: Tomasza Nawrat) ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jerzego Ziętka w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Katowicach / 27 pkt.
III miejsce ex aequo:
Piotr Biesok
i Nikodem Stompor (nauczycielka: Lucyna Wałach) ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Kassolika w Międzyrzeczu / 24 pkt.
Jakub Filipiak
i Karolina Soduś (nauczycielka: Katarzyna Urbańczyk) ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Adama Mickiewicza w Siemianowicach Śląskich / 24 pkt.
IV miejsce: Agata Oślizlok i Małgorzata Wita (nauczycielka: Teresa Pająk) ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Gogołowej / 23 pkt.
V miejsce: Tomasz Klimek i Karol Machulik (nauczycielka: Monika Brząkalik) ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika-Chwałowic w Rybniku / 19 pkt.

 

termin przyjmowania zgłoszeń: do 12 kwietnia 2023 (dla zgłoszeń przesłanych do 3 kwietnia 2023 – możliwość konsultacji wątpliwości)
ogłoszenie wyników pierwszego etapu:
5 maja 2023
finał i wręczenie nagród: 3 czerwca 2023 w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach), ul. Edukacji 7

 

Regulamin

Oświadczenie

Materiały pomocnicze

Spis powtarzających się tematów

Instrukcja dla uczestników i uczestniczek

 

informacje:
w kwestiach merytorycznych:
Marcin Melon
(Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach)
e-mail: marcinmelon1979@gmail.com
w kwestiach organizacyjnych:
Natalia Sitko
(Muzeum Miejskie w Tychach, Dział Edukacji i Promocji)
tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e-mail: konkurs@muzeum.tychy.pl

 

organizatorzy:
Muzeum Miejskie w Tychach
Szkoła Podstawowa nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

patron honorowy:
Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji

patron merytoryczny:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach

patroni medialni:
Wachtyrz
Ślązag

sponsorzy:
Master – Odpady i Energia
Tymbark

 

Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski

  • 01muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 02muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 03muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 04muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 05muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 06muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 07muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 09muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 10muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 11muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 12muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 13muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 14muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 15muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 16muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 17muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 18muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 19muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 20muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 21muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 22muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 23muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 25muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 26muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 28muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 29muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 30muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 31muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 32muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 33muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 34muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 35muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 36muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 37muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 39muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 41muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 44muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 43muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 45muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 46muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 47muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 48muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 49muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 50muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 51muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 52muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 53muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 54muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 55muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 56muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 57muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 59muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 62muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 60muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 61muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

  • 63muzeum_miejskie_tychy_silesia_incognita_2023_final_3.06.2023_fot_artur_plawski

Miejsce

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą)

W 2024 roku nieczynna w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–6 i 30 maja.