Wydarzenie

Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Tyscy herosi sportu

zwiedzanie Tyskiej Galerii Sportu Muzeum Miejskiego w Tychach

2 VII 2022, godz. 17.00-18.00

Kierunek -> GZM / Poznajmy się 2 lipca! To hasło pierwszego w historii święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Z tej okazji zachęcamy do wybrania się w pięć tyskich mikrowypraw. Wspólnie podążymy śladami tyskich herosów sportu, natomiast wędrując przez tyskie osiedle A, przeniesiemy się w czasie do lat 50. XX wieku, a zwiedzając kościół pw. Ducha Świętego w Tychach, poznamy arcydzieło sztuki sakralnej końca XX wieku.

Tyska Galeria Sportu jest jedynym oddziałem muzealnym ulokowanym na terenie stadionu miejskiego. Czeka tam jedyna taka w kraju multimedialna wystawa stała „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie” – bogata w treści i atrakcyjna w formie prezentacja związków rozwoju miasta Tychy i sportu oraz ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, obejmująca wszystkie dziedziny sportu obecne w Tychach zarówno przed jak i po II wojnie światowej.

Ekspozycja to również fascynujące historie piłkarskie i hokejowe, unikatowe fotografie, cenne trofea i pamiątki najlepszych tyskich sportowców z międzynarodowymi sukcesami: medalistek olimpijskich Lucyny Kałek i Karoliny Nai, siatkarskich mistrzyń Europy Aleksandry Jagieło i Sylwii Pyci-Jarosz, hokeistów Mariusza Czerkawskiego, Henryka Grutha i Krzysztofa Oliwy, triumfatora piłkarskiej Ligi Mistrzów Jerzego Dudka, bohatera kolarskich Wyścigów Pokoju Zygmunta Hanusika, himalaistów Adama Bieleckiego i Krzysztofa Wielickiego i wielu innych…

Dodatkową atrakcją, z myślą o najmłodszych, będzie krótki seans filmowy.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to jedyna w Polsce i najmłodsza w Europie metropolia. GZM została powołana na mocy rządowego rozporządzenia 1 lipca 2017 roku. To 41 miast i gmin, w których mieszka 2,3 miliona osób, to także warte poznania setki fantastycznych miejsc. Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to prawie 100 lokalnych wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Metropolii GZM. Będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

2 lipca 2022 roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli również jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony internetowej wydarzenia.

więcej o święcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

 

więcej o wystawie stałej „Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”

 

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy
prowadzi: Kamil Hajduk
zapisy:
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

fot. Barbara Kubska

 

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Tyscy herosi sportu

Miejsce

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

Godziny otwarcia

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie
niedziela, poniedziałek, święta: nieczynne

sprzedaż wydawnictw i gadżetów
(płatność gotówką i kartą)

W 2022 roku nieczynna w dniach: 1–3 stycznia, 6–10 stycznia i 6 maja.