oprowadzanie po wystawie

odwołane To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu

22 XI 2020, godz. 16.00-18.00

W związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii (czasowe zamknięcie instytucji kultury dla publiczności od soboty, 7 listopada 2020 roku, do niedzieli, 29 listopada 2020 roku), odwołujemy oprowadzanie po wystawie. Wszystkich zainteresowanych przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Zapraszamy w niedzielną podróż do świata sportu z czasów początku socjalizmu. Naszym przewodnikiem będzie Piotr Zawadzki, który opowie o prezentowanych na wystawie najbardziej charakterystycznych cechach i symbolach kultury fizycznej w Polsce w okresie tzw. stalinizacji.

W uchwale z 1949 roku Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: „Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic”.

System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata – jak w innych dziedzinach życia – koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno–ideologicznym bagażem.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy „Nowych Tychów” to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.

więcej o wystawie czasowej „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”

miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl
liczba uczestników ograniczona

Chcemy, żebyście czuli się u nas bezpiecznie. Dlatego, zwiedzając wystawę, zachowajmy środki ostrożności. Prosimy stosować się do wszystkich reguł bezpieczeństwa oraz komunikatów obsługi, a wcześniej zapoznać się z regulaminami.

• odwołane To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu

Stary Magistrat
pl. Wolności 1

zwiedzanie wystawy czasowej (wstęp wolny):
wtorek–środa: 9.00–15.00
czwartek–sobota: 10.00–19.00

(płatność gotówką i kartą):
poniedziałek–środa: 8.00–16.00
czwartek–piątek: 8.00–19.00
sobota: 10.30–18.30
niedziela, święta: nieczynne

W 2024 roku nieczynne w dniach: 1–2 i 6 stycznia oraz 30 marca–1 kwietnia.

więcej informacji o sprzedaży online wydawnictw i gadżetów:
zamowienia@muzeum.tychy.pl