Wydarzenie

Tyska Noc Muzeów 2024

18 V 2024, godz. 11.00-22.00

Jak zapowiada się tegoroczna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów? To: odkrywanie tajemnic niezrealizowanego osiedla „Stella”; nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa „Zegrōdka w kastlikach”; wycieczka rowerowa między przysiółkami wsi Tychy śladem Szlaku Miejskiego Tychy w towarzystwie PTTK Gronie. To także zwiedzanie obiektów sportowych: Stadionu Zimowego z hokeistą Adrianem Parzyszkiem, czy Areny Lekkoatletycznej, Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu z medalistką olimpijską, lekkoatletką Lucyną Kałek; wreszcie Wielki Test Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich (z atrakcyjnymi nagrodami) oraz zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu w wyjątkowej, wieczornej scenerii. A dla najmłodszych „zielone” warsztaty.
  1. Co czeka podczas Tyskiej Nocy Muzeów?
  2. Sportowa przedpołudniowa rozgrzewka
  3. O tajemnicach niezrealizowanego tyskiego osiedla „Stella”
  4. Nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa
  5. Rowerowe atrakcje
  6. Co dla miłośniczek i miłośników tyskiego sportu?
  7. Szczegóły ( godziny, miejsca, goście, kto prowadzi, zapisy i wstęp)
  8. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

 

Co czeka podczas Tyskiej Nocy Muzeów?

Już w sobotę, 18 maja 2024 roku, wielkie święto muzealników i ich przyjaciół – wyjątkowy czas, pozwalający nie tylko zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych, ale i niecodziennych atrakcji. Także i my przygotowaliśmy osiem propozycji, zapraszając na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

 

Sportowa przedpołudniowa rozgrzewka

Rozpoczynamy sportową przedpołudniową rozgrzewką. Ten czas będzie należał do Adriana Parzyszka – wybitnego hokeisty GKS–u Tychy i reprezentacji Polski. Wspólnie z naszym gościem odkryjecie „Stadion Zimowy, jakiego nie znacie”, zwiedzając najciekawsze, zwykle niedostępne dla widzów, miejsca, gdzie mecze domowe rozgrywa pięciokrotny mistrz Polski GKS Tychy.

 

O tajemnicach niezrealizowanego tyskiego osiedla „Stella”

Tym, którzy chcą poznać tajemnice niezrealizowanego tyskiego osiedla „Stella”, proponujemy oprowadzania po wystawie „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” z Mateuszem Miłoniem. Wystawa prezentuje założenia i losy koncepcji niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta. Osiedle-eksperyment „Stella” to wynik Programu Rządowego „PR-5” z 1974 roku – miał podnieść jakość budownictwa mieszkaniowego i wskazać kierunki rozwoju po 1990 roku. Jedno z czterech osiedli wzorcowych zlokalizowano w Tychach (Żwaków). Kryzys gospodarczy uniemożliwił realizację… Modelową „Stellę” przypominają plansze projektowe, opracowania badawcze, dokumenty i fotografie oraz makiety wykonane przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.

 

Nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa

Z myślą o tych, którzy mają ochotę zostać miejskimi ogrodnikami, zainicjujemy nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich. Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Chcemy przygotować wspólnie i współprowadzić ogólnodostępny otwarty ogród społeczny. Na dobry początek czeka spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych. Wspólnie z Różą Jaros (Tyski Zakład Usług Komunalnych) i Natalią Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) porozmawiamy o współdziałaniu i zaplanujemy, jak chcemy, aby wyglądał nasz wspólny ogród przy Muzeum. Natomiast młodszych w świat miejskiego ogrodnictwa wprowadzą artystki z Fundacji Otwarta Przestrzeń Mysłowice: Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek, które przygotowały „zieloną” formę warsztatową. W trakcie kolejnych sobotnich spotkań, od maja do września 2024 roku, będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Wybierzemy się do Pszczyny, znanej z ogrodów księżnej Daisy, wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej, ale zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Spójnik!”, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. www.katowicegzm2029.eu

 

Rowerowe atrakcje

Z pewnością wyjątkową atrakcją będzie przejazd rowerami Szlakiem Miejskim Tychy w towarzystwie członkiń i członków Klubu Turystyki Kolarskiej Gronie przy PTTK w Tychach. Poruszając się „Między przysiółkami wsi Tychy” będzie okazja, aby dowiedzieć się więcej o osobnych wsiach, a dziś dzielnicach oraz dawnych przysiółkach, jak Stare Tychy, Czułów i Żwaków.

 

Co dla miłośniczek i miłośników tyskiego sportu?

Coś dla siebie znajdą również miłośniczki i miłośnicy tyskiego sportu. Przed nimi „Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu”. Podczas tego wyjątkowego spaceru będzie okazja zwiedzić aż trzy sportowe miejsca: Arenę Lekkoatletyczną, Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek – brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.

Tych, którym brakuje sportowej rywalizacji, zachęcamy do uczestnictwa w Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Liczymy, że jak zawsze, to nie tylko atrakcyjny egzamin z wiedzy, ale też okazja do dobrej zabawy. Podejmij wyjątkowe wyzwanie i sprawdź się z szeroko pojętej wiedzy olimpijskiej! Na najlepszych, którzy popiszą się największą sportową wiedzą, czekają atrakcyjne nagrody!

A na finał, żelazny punkt programu każdej Tyskiej Nocy Muzeów, czyli „Stadion Miejski i Tyska Galeria Sportu wieczorową porą” – zwiedzanie najciekawszych, zwykle niedostępnych dla widzów, miejsc w wyjątkowej, wieczornej scenerii.

Dla tych, którzy chcą wzbogacić swoje domowe biblioteczki, będzie okazja do zakupu muzealnych publikacji. Zapowiada się więc Tyska Noc Muzeów pełna różnorodnych wrażeń!

 

Szczegóły (godziny, miejsca, goście, kto prowadzi, zapisy i wstęp)

„Stadion Zimowy, jakiego nie znacie” – zwiedzanie z hokeistą Adrianem Parzyszkiem / 18 maja 2024 (sobota), godz. 11.00–12.00
miejsce: Stadion Zimowy, ul. gen. Ch. de Gaulle’a 2, Tychy (zbiórka przed pubem sportowym Iglo, od ul. gen. Ch. de Gaulle’a)
gość specjalny: Adrian Parzyszek
prowadzi: Piotr Zawadzki
uwaga! limit miejsc został wyczerpany – zapisy tylko na listę rezerwową
zapisy (liczba uczestniczek i uczestników ograniczona): 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

„Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” – oprowadzania po wystawie z Mateuszem Miłoniem / 18 maja 2024 (sobota), godz. 16.00–18.00 i 20.00–22.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

dowiedz się więcej o wystawie czasowej „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości”

 

„Między przysiółkami wsi Tychy” – wycieczka rowerowa śladem Szlaku Miejskiego Tychy / 18 maja 2024 (sobota), godz. 17.00–20.00
miejsce zbiórki: Rynek (przy fontannie z wydrami), Tychy
prowadzą: Cezary Sawicki (Klub Turystyki Kolarskiej Gronie) i Agata Berger-Połomska (Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach)
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

społeczny ogród „Zegrōdka w kastlikach” – spotkanie przy lemoniadzie i warsztaty dla najmłodszych / 18 maja 2024 (sobota), godz. 18.00–20.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
gościnie: Róża Jaros (Tyski Zakład Usług Komunalnych), Natalia Zdrzałek (Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie) oraz Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek (Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice)
prowadzą: Natalia Sitko i Jakub Skucha
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), n.sitko@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

 

Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu z lekkoatletką Lucyną Kałek/ 18 maja 2024 (sobota), godz. 19.00–20.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem na parterze)
gościni specjalna: Lucyna Kałek
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy:
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

Wielki Test Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich / 18 maja 2024 (sobota), godz. 20.00–21.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7
prowadzi: Kamil Hajduk
zapisy:
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

„Stadion Miejski i Tyska Galeria Sportu wieczorową porą” – zwiedzanie / 18 maja 2024 (sobota), godz. 21.00–22.00
miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem głównym na Stadion Miejski Tychy, ul. Baziowa)
prowadzą:
Kamil Hajduk i Borys Kymona
zapisy:
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl
wstęp wolny

 

 

fot. Radosław Kaźmierczak

 

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

Regulamin zwiedzania Muzeum Miejskiego w Tychach

Regulamin korzystania z oferty edukacyjnej Muzeum Miejskiego w Tychach

  • Tyska Noc Muzeów 2024