Noc Muzeów 2024: Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu

zwiedzanie

18 V 2024, godz. 19.00-20.00

Jeden ze sportowych punktów tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów to wyjątkowy spacer, podczas którego będzie okazja zwiedzić aż trzy sportowe miejsca: Arenę Lekkoatletyczną, Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek – brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.
  1. Co czeka podczas zwiedzania?
  2. Więcej informacji o Stadionie Miejskim Tychy i Tyskiej Galerii Sportu
  3. A co po zwiedzaniu?
  4. Więcej informacji o Lucynie Kałek
  5. Szczegóły (miejsce zbiórki, gościni specjalna, kto prowadzi, zapisy i wstęp)
  6. Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Co czeka podczas zwiedzania?

Spacer rozpoczniemy od Areny Lekkoatletycznej, gdzie poznamy m.in. ciekawostki dotyczące konkurencji biegowych i technicznych. Następnie zwiedzimy stadion piłkarski, m.in. strefę VIP, szatnię, sektor kibiców gości oraz zaplecze techniczne. Natomiast w Tyskiej Galerii Sportu będzie można obejrzeć multimedialną wystawę stałą Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”, gdzie czekają, prezentowane w atrakcyjnej formie, historie i ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, a do obejrzenia liczne pamiątki i trofea tyskich sportowców, także te związane z igrzyskami olimpijskimi.

Więcej informacji o Stadionie Miejskim Tychy i Tyskiej Galerii Sportu

Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, która jest fenomenem na skalę kraju – to nadal jedyny oddział muzealny ulokowany na terenie stadionu miejskiego.

A co po zwiedzaniu?

Tuż po zwiedzaniu uczestniczki i uczestnicy będą mogli wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Więcej informacji o Lucynie Kałek

Lucyna Kałek to lekkoatletka, specjalizująca się w biegach płotkarskich. Zdobyła brązowy medal olimpijski (1980) oraz tytuł mistrzyni Europy (1982). W kolekcji ma jeszcze złoto z halowych mistrzostw kontynentu (1984) oraz Uniwersjady (1979). W 1984 roku Lucyna Kałek biegała przez płotki najszybciej na świecie (czas 12,43 sek. to jej rekord życiowy), jednak na skutek bojkotu krajów komunistycznych nie mogła wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, gdzie byłaby główną kandydatką do złotego medalu. W 2021 roku, w plebiscycie na najlepszego sportowca 50-lecia GKS-u Tychy, Lucyna Kałek zajęła 3. miejsce.

Szczegóły (miejsce zbiórki, gościni specjalna, kto prowadzi, zapisy i wstęp)

miejsce: Tyska Galeria Sportu, ul. Edukacji 7, Tychy (zbiórka przed wejściem na parterze)
gościni specjalna: Lucyna Kałek
prowadzi: Piotr Zawadzki
zapisy:
515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl

Regulaminy (zasady uczestnictwa)

Prosimy zapoznać się z regulaminami:

• Noc Muzeów 2024: Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu

Tyska Galeria Sportu
ul. Edukacji 7

zwiedzanie wystawy stałej (wstęp wolny):
wtorek–piątek: 10.00–16.00
oraz w trakcie trwania meczów na stadionie

(płatność gotówką i kartą)

W 2024 roku nieczynna w dniach: 1–2 i 6 stycznia, 30 marca–1 kwietnia oraz 1–6 maja.